Jõulukava

Aastate eest pidas rahvas jõuluaega kaks nädalat toomapäevast kolmekuninga- või nuudipäevani. Tänapäeval hakatakse aastaringi täitumisele mõnel pool juba detsembri algul mõtlema ja istutakse töökaaslastega ning sõpruskondadega kokku.
Koos vestelda ja häid toite näkitseda on kindlasti hea. Ning ise kokkupandud eeskava sageli kõige parem. Kui aga tahtmist rahvamuusikute peokavast osa saada ning nende pilli järgi tantsida, siis selleks pakume välja Lõõtspillipoiste jõulukava, mida siis vastavalt peo korraldaja soovidele kohendada saab.

Saabumine

Torupill sobib peorahva kokku kutsumiseks ning saabujate rõõmustamiseks ning sel puhul seekord mängimegi. Kel rohkem huvi, saab ka ise proovida, kuidas torudest ja kotist hääle välja meelitamine õnnestub.
Kui rahvast ühise ringi tegemiseks piisavalt kohale jõudnud, vaatame üksteisele silma, meenutame veidi vanu aegu ja kombeid ning laulame rattana liikudes lauluhääle välja meelitamise laulu - et peo käigus ikka häält juurde tuleks ning seda jaguks kogu järgnevaks aastakski.
Lauda istumise juurde sobivad mõned kandlelood, mis tuletavad meelde, et jõuluaeg ikka vaikne mõtisklemise aeg on, kus hea möödunust häid palasid kokku otsida ja tuleviku tarvis valmis seada.

I plokk, laulumängud

Tabanipäevast ehk 26. detsembrist algas suur külas käimiste ja mängude aeg. Pühalikud vaiksed päevad said läbi ning järgnesid päevad, kus suuremasse tuppa õled toodi ning oma pere ringis ja ka küla pealt laiemalt kokku tulnud suured ja noored ja lapsed said üheskoos mängida. Levinud lõbustuseks olid lauluga ringmängud. Eesti ligikaudu sajas kihelkonnas on igaühes üles kirjutatud vähemasti kümmekond laulumängu. Kõiki meil peas ei ole, aga mõnikümmend neist suudame rahvale tuttavaks teha küll. Kas just ühe õhtu jooksul, see sõltub õhtu pikkusest ja rahva huvist. Laulumängude heaks küljeks on, et nad sobivad igasuguse vanuse ja soo korral. Ning kaasa saavad lüüa kõik - isegi siis, kui pikemat maad kõndida ei jaksa, kõik teised nagunii. Vaikselt saavad pillid laululugudele kaasa mängima hakata. Ning kui rahval tantsujalgu rohkem on, saavad laulumängud ka niisama tantsuks üle minna.

II plokk, laulud

Jõulude ajal lauldi ja lauldakse palju. Selleks puhuks jagub kirikust koduteed pidi kaasa tulnud lugusid, niisama talvelaule ning kui mõni lugu niisama meeldib ja jõuluajaks piisavalt sünnis on, siis pikema laulurea juures sobib ka see ette võtta. Tagumiste salmide meelde tuletamiseks saavad Lõõtspillipoisid laulusõnu pakkuda, et siis kindlam koos üksteise hääli kuulata.
Mõnikord juhtub pidu ka mõni taat või muu suurema kotiga onu külastama. Või on põhjust kuuse alla tekkinud kinke välja lunastada. Need olukorrad tasub peo korraldajaga vahel läbi rääkida, aga igatahes oleme valmis vähemasti pilli- ja lauluhäälega toetama, kui sellest võiks kasu olla.

III plokk, ennustamised

Aastaring on hea aeg edasi ja tagasi vaatamiseks. Ning sel ajal tehtud ennustused pidavat rohkem täide minema - ikkagi eriline mõjutamisvõimega aeg. Mõned ennustamise asjad on väga salajased - näiteks tuleva kallima nägemiseks tuli õhtul palju soolast süüa ja joomata magama minna - siis võib loota, et unenäos pakub tulevane juua. Mõni ennustus sobib aga ka suurema rahva ees ette võtta. Näiteks kummuli tasside seast kinni sobiva valimine, mille all olev pisiese näitab, mida järgmisel aastal rohkem loota võib. Maakera näiteks tähendab reisimisvõimalust ja nukuke pere juurdekasvu.
Tinaga õnnevalamine jääb üldiselt uusaastaöösse. Aga et igaühel pole sel ajal võimalust ning ansambel ka tavaliselt siis külas ei käi, siis saab tavalisemal peol meie juures leegi peal tina kuumaks ajada ja pärast vette valamist vaadata, et mis sellest kõigest välja tuli. Kui otse vaadates paistab kuju segane, siis varju pealt ja kaaslaste abiga ennustades joonistub vahel küllalt selgepiirilisi kujundeid välja.

Lõpetus

Nõnda pikemalt koos olles saab juba selgeks, mis kellelegi rohkem meeldida võib. Ning taolisi toimetusi tasubki rohkem ette võtta, et ikka hea tunne sisse jääks. Huvilise seltskonnaga sobib mängida mõnd "päris" jõulumängu nagu näiteks Laevamäng või Hobusemäng. Tantsulise rahvaga kannatab ette võtta nii kindlate sammudega kui vabamaid tantse - peo korraldajate käsutuses on ju ikkagi terve ansambel, kes lihtsalt muusika mängimise kõrvale ka mitmesuguste muude ettevõtmistega rahvast elevil hoiab. Ja kui pikemalt mõelda ja rahvale silma vaadata, siis võib me kaasa võetud kraami seast leida veel mõndagi - pillimeisterdusvahenditest kuni unejutuni.