yles Pulm Vabaõhumuuseumis

2007. aasta jaanuarikuuks leppis noorpaar pulmaaja kokku. Eestimeelse pulma pidamiseks on Rocca Al Mare vabaõhumuuseum igati asjalik ja viisakas koht - eriti juhul, kui rahvast suhteliselt palju - nii vähemasti saja ringis - ja tahtmine mitmesuguseid traditsioonilisi ettevõtmisi läbi viia samas linnast mitte liiga kaugele minemata.

Algus

Pulmaisaga kokkuräägitult olid algul mitmed pereõnne jaoks tarvilikud riitused. Pillimeeste poolt tervituseks karjapasuna hüüd ning edasi juba sepapajas ja mujalgi katsed ja õnnistused pruudile ja peigmehele. Ning ringiga sooja rehealusesse jõudes ootasid rahvast ees vanad mängud ja muud jõukatsumised.

Avavalss

avavalss Pikast ringist muuseumis olid inimesed parajalt näljased ning lauale kantud praad kulus igati marjaks ära. Kui kahvliklõbin kippus vaiksemaks jääma, kolisid uksest sisse ansamblimehed. Sättisid pillid paika ja asusid mängima. Paar lugu heli paika sättimiseks ning siis ametlik avavalss. Pruutpaari soovil "Armastus on nagu kell". Ja edasi tulid teisedki keerutama. Edasi ka mõned reinlenderid ja polkad, et nahk soojemaks saaks. Mõne aja pärast rahvale väikene jalakeerutuspaus ning pillimehed kutsuti laua äärde, et mängurammu kauemaks jaguks.

Mängud

Pulmaisa Rein Laosel oli selleks ajaks hulk mänge varuks. "Lähme rukist lõikama" ning luuaga tants ehk tuntumad, aga ka mitmesuguseid muid ettevõtmisi, mida sugugi igaüks näinud polnud. Näiteks tuli pastlaloopimise järele ennustada, et kas ja kes millal mehele saab. Või kui mehele ei saa, siis vähemasti saab sel õhtul piisavalt tantsida. Tasapisi tulid pillimehed ka kampa, et mängud lõbusamalt läheks. Ning siis jälle mõningane tantsuplokk.

Laulik

avavalss Pulmade tarbeks oli ette valmistatud ka eraldi laulik noorpaari soovitud lugudega. Mõned tuntumad, mõned veidi vähem, aga ühiselt saadi kõigi lugudega hakkama. Kord pakuti ühele kord teisele soovilugu valida, et oleks inimestel võimalik värskete ideedega välja tulla. Kui keerulisemast loost esimene salm lauldud, siis tuli enamikule meelde, et tegemist täiesti tuttava vana palaga, mida lihtsalt ammust ajast lauldud polnud.

Tänamised

Pulmas on inimesel üleminek ühest seisundist teise. Ning selle puhul on põhjust kokku võtta ja meelde tuletada möödunud aastat ning leida, mis head kellelegi öelda on. Poissmeestel/neidudel pruudile-peigmehele. Ning pruutpaaril oma ja paarilise vanematele. Ning vanematel lastelegi. Paljudele pole kõnepidamine igapäevane toimetus. Aga kui mõni päev aega mõelda ja ette valmistada olnud, siis saadakse nõnda ilusate ütlustega hakkama, et kuulajatel pisarad silma tulevad.

Pruudipärg

Pruudipärja mahamängimine on meie pulmade tähtsaks osaks kujunenud. Nii ka siin. Et pruut võiks sellest ilusast koormast vabaneda ning järgmistel tuttavatel oleks põhjust pulmakellade üle lähemalt mõtlema hakata. Ning et selle peo puhul oleks uus pruutpaar varnast võtta, kes pärispidulistele puhkust annaks ning kes uute kibekarjumiste peale magusasti musitama hakkaks. Orkestrilt viis kõrvale ning lugu oma kõigi mõtetega võiski peale hakata.

  Me pruudipärga punume, seks toome kokku lilli
  ja tantsule teid saadame sel kenal pulmapillil.

  Ilus haljas, ilus haljas ilus haljas pruudipärg.

  Pruut ketras seitse aastat eed, kuldlõnga värtnal palmis
  ja ebemed nii peeniksed ta ehteks kudus valmis.

  Kui seitse aastat mööda sai, siis tuli koju peiu.
  Ja et ta pulmad kaasa tõi, siis päris pärja neiu.

Tanutamine

Ehk siis vanade pulmade kõige tähtsam komme. Polnud kirikuskäik ega pulmatõotused nõnda tähtsad kui see sündmus. Vastavalt kohale ja võimalustele isemoodi. Aga lõpuks pärast mitut äralükkamist saab tanu naisele pähe ning pulma ametliku osa võib lõppenuks lugeda. Edasi tuleb endist pruuti juba noorikuks kutsuda. Ja paaril paras aeg pulmaööd pidama minna.

Tantsuöö

Selle koha peal armastab Lõuna-Eesti pulmavana Jaan Aitaja pillimeestele öelda, et "mul on teist kahju, aga nüüd on teie kord". Ehk siis läheb lahti tõsine vaba tants ja trall kuni piduliste jalad kannavad ning maja- ja ööplaanid lubavad. Ja kui rahval tantsuga hoog sees, siis pole ka pillimeestel aega väsimust tunda, sest peab vaatama, et tantsijate kondid nõnda soojaks saaksid, et vähemasti järgmise pruutpaari pulmadeni hea tunne sees püsiks.

kaart